A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Очаківська багатопрофільна лікарня" Очаківської міської ради

Рак молочної залози

Дата: 21.10.2021 13:46
Кількість переглядів: 91

20 ЖОВТНЯ — ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Рак молочної залози – злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин молочної залози. Найчастіше хвороба починається в клітинах часток (залоз, які виробляють молоко) або в протоках (за якими молоко з часток потрапляє в сосок) молочних залоз. Це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Щороку понад півмільйона жінок у всьому світі помирає через цю недугу. Однак хворіють на рак грудей і чоловіки.

Фактори ризику поділяються на 2 групи: перша - на які вплинути не можна, друга - вплив яких можна зменшити. Фактори ризику, на які неможливо вплинути: жіноча стать; вік. У чоловіків хвороба розвивається рідко (може бути обумовлена мутацією в генах). 90% захворювань діагностується у віці старше 40 років; генетична схильність, наявність мутацій в генах BRCA1 і BRCA2; доброякісні передракові захворювання молочної залози; рак молочної залози в анамнезі; ранній початок менструацій (до 12 років), пізня менопауза (після 55 років). Фактори ризику, на які можна вплинути: відсутність вагітностей, відмова від грудного вигодовування, штучне переривання вагітності; ожиріння; стероїдні гормони, тривалий прийом гормональних контрацептивів; зловживання алкоголем, куріння; недостатня фізична активність.

За даними Національного канцер-реєстру, 2018 року в Україні зареєстровано 15 017 випадків раку молочної залози (14 872 жінки та 145 чоловіків), 5 726 людей померли внаслідок цієї недуги (5 679 жінок і 47 чоловіків), без урахування даних Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь. Тобто, на кожні 10 нових випадків захворювання в Україні реєструють 3 смерті від нього.

За показником захворюваності на 100 000 жіночого населення рак грудей зберігає сталу тенденцію до щорічного зростання. У 2018 році, порівняно з попереднім, цей приріст склав 3,3%. Найвищу захворюваність жінок зареєстровано у віковій групі 65–69 років, смертність — у віковій групі 80–84 роки.

Вже у віці 18–24 роки рак грудної залози має третє місце у структурі захворюваності українок (10,8%), а з 30 до 74 років він стало лідирує (27,6–20,6%). У структурі смертності від раку жіночого населення рак грудей переважає у вікових групах 30–54, 55–74 та 75+ років і складає 24,5%, 20,6% та 18,5% відповідно.

Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

 

Ви перебуваєте в групі ризику, якщо у вас є:

  • родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;
  • відсутність вагітностей та пологів;
  • перша вагітність у 30 років і старше;
  • вік старше 40 років;
  • ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
  • пізня менопауза — після 55 років;
  • безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
  • цукровий діабет;
  • надмірна вага та ожиріння;
  • куріння;
  • зловживання алкоголем;
  • гіпертонічна хвороба;
  • перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
  • вплив джерел радіації.

За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо того, як часто вам потрібні профілактичні огляди — це залежить від вашого віку та факторів ризику, які можуть вплинути на розвиток раку.

Рак молочної залози на ранніх стадіях (І-й і ІІ-й) має безсимптомний перебіг і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах.

 

Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:

  • прозорі або кров’янисті виділення з грудей;
  • втягнення соска у зв’язку з проростанням пухлини у шкіру;
  • зміна кольору або структури шкіри грудей (набряк, збільшення або зменшення розмірів);
  • ущільнення або новоутворення у молочних залозах;
  • ерозії, кірочки, лусочки, виразки в зоні соска, ареоли;
  • збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.

Профілактика

 

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла, збалансоване харчування, виключення впливу прямих сонячних променів), та вчасно проходити огляд лікаря.

Щоб виявити пухлину на ранній стадії розвитку, необхідно регулярно проходити обстеження. Всі жінки від 40 до 49 років повинні проходити мамографію раз на 1-2 роки, а жінкам після 50 років настійно рекомендують обстежитися щорічно. Молодим жінкам, які не досягли 40 років, слід раз в 1-2 роки робити УЗД-діагностику. Важливим для здоров’я жінки є щомісячне самообстеження молочних залоз, щорічні профілактичні огляди у мамолога, гінеколога. Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. 

 

У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря!


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора